Polski stół, czyli inicjatywa polskich przedsiębiorców

 

Polski stół to nazwa nowatorskiego projektu, w którym swoje siły połączyły firmy: porcelana Kristoff z Wałbrzycha, Manufaktura w Bolesławcu i Huta Julia z Piechowic.

Zastawa stołowa Polski stół

Czym jest Polski Stół?

Celem całego przedsięwzięcia trzech dolnośląskich producentów jest promocja lokalnego wzornictwa. Te trzy firmy wspólnie projektują naczynia właśnie na polski stół od wielu lat. Ideą całego przedsięwzięcia jest przekonanie, że warto przywracać pozytywne rzemiosło, łączyć różnorodność i specyfikę każdego materiału z unikalnym wzornictwem.

Wszyscy producenci postanowili w ramach projektu wypuścić nowe kolekcje zastawy stołowej. Podczas ich tworzenia współpracowały zespoły projektowe z wszystkich marek. Projektanci poznawali tradycyjne metody produkcji i zdobień, między innymi: szkliwienie ręczne w porcelanie, szlifowanie ręczne w krysztale czy stempelkowanie w kamionce.

Porcelana na Śląsku

W ramach Polskiego Stołu powstały dwie kolekcje śniadaniowe i kolekcja okolicznościowa. Dawni mieszkańcy Dolnego Śląska byliby dumni z jakości i wyglądu tych wyrobów. To właśnie dzięki nim, region był ceniony jako ważne miejsce na mapie europejskiej gospodarki i rozpoznawalny. Kryształ z Piechowic, kamionka z Bolesławca i porcelana z Wałbrzycha od stulecia zdobi stoły nie tylko w tym regionie, ale w całej Polsce. Produkty te były również elementami tożsamości dla tego regionu i pomogły ją odbudować po wojnie. Można więc powiedzieć, że zastawa stołowa tych firm tworzy „polski stół” już od siedemdziesięciu lat.